BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Belirsizliklerin gölgesinde Yeni Cezayir

Belirsizliklerin gölgesinde Yeni Cezayir

Tarih 15 ?ubat 2016, 11:41 Editör HÜSEYİN NECATİ

Cezayir dışında yaşayan beş milyon Cezayirli yeni anayasa paketiyle haklarının daraltılmasından şikayetçi. Yeni anayasa paketiyle önemli kamu görevlerine çifte vatandaşların getirilmesi engelleniyor

Sinan Özdemir | Brüksel

Cezayir parlamentosu kabul ettiği yeni anayasa paketiyle bir dönemi kapadı. Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika'nın 17 yıllık iktidar döneminde kabul edilen üçüncü anayasa paketi bu. Cezayir siyasası ve medyası için "tarihi bir gün" olarak görülürken muhalefet partileri ve Batı'da yaşayan Cezayirliler için haksızlıkları gidermeyen bilakis artıran bir paket olarak değerlendirildi. Buteflika’nın güvenlik birimleriyle başlattığı reform hareketi dört yıl önce, "Arap Baharı" günlerinde, sözünü verdiği düzenlemelerle sürdürmesi devlet aygıtını yeniden yapılandırmaktaki kararlılığını gösteriyor. Son bir yılda güvenlik ve istihbarat birimlerine ilişkin verdiği radikal kararlar ve reform paketiyle merkezi otorite güçlendirildi. Ancak Buteflika’nın oylamadan sonra okunan mesajında dikkatleri çektiği gibi uygulama ve geçiş safhası büyük önem taşıyor.

Son anayasa paketi son yıllarda kabul edilen diğer paketler içinde en kapsamlı olanı idi. İktidar partilerinin katılımıyla hazırlanan anayasa paketi parlamentoda oy birliğine yakın bir sonuçla (499 evet, 2 hayır, 16 çekimser) kabul edildiyse de uzlaşmanın ürünü olmaktan çok çoğunluğun projesi olarak yansıdı. Muhalefet bir adım ileri giderek süreci "çoğunluğun diktası" olarak takdim etti. Anayasa tartışmalarında öne çıkan konuların başında: devlet başkanının görev süresinin tekrar iki dönemle sınırlandırılması, yabancı sermayenin önündeki engellerin kaldırılması, basın hürriyetinin genişletilmesi, Cezayir dışında yaşayan Cezayirlilerin geleceği ve Berberi dilini ülkenin ikinci resmi dili olarak tanıması yer alıyordu.

Ancak başında aranmayan uzlaşma ister istemez eleştirileri artırıyor. En önemli eleştiriler basın hürriyetine ilişkin anayasa maddelerinde düğümleniyor. İktidar yeni düzenlemelerle basın hürriyetinin genişlediğini, muhalefet muğlak ifadelerle çok daha tehlikeli bir noktaya taşındığını iddia ediyor. Maddelere bakıldığında "güvenlik" gerekçesi gözönünde bulundurularak hazırlandıklarını düşünmek mümkün. Söz konusu maddelerin nasıl yorumlanacağı bu noktada büyük önem taşıyor. Aynı durum ekonomiye ilişkin maddeler içinde de geçerli. Cezayir yabancı sermayeyi çekme noktasında uzun zamandır istenen bir dizi düzenlemeyi yeni anayasa paketiyle gerçekleştirdi. Bunların nasıl uygulanacağı müteşebbisler açısından büyük önem taşıyor. Berberi dilinin tanınması içinde aynı durum geçerli. Cezayir'de yaşayanların dörte birini ilgilendiren bu gelişme rejimin Berberilerle barışı olarakta okunabilir. İktidarın Berberi dilini resmi dil olarak tanıması kurucu ilkelerinden vazeçtiği anlamına gelmiyor. Arapça egemen dil olmayı sürdürecek. Ama şu bir gerçekki Cezayir anayasanın dibacesine yer alan "ulusal barış" ifadesinin gerçekleştirilmesinde atılmış tarihi bir adım. Bu noktada, muhalefet paketin hazırlanmasında by-pass edilse bile uygulamadaki zaafların görülmesinde eleştirileriyle katkıda bulunacaktır.

Siyaset dünyasında görülen pozitif hava sokaklarda farklı biçimlerde yansıyor. Sokakların birinci gündemi ekonomi. Siyaset Cezayirlilerin uzun zamandır ilgilenmedikleri konuların başında geliyor. Son genel seçimlerde (2012) sandık başına gitmeyenlerin oranı yüzde 65! Bu oran kendi başına Cezayirlilerin siyasetle olan ilişkisini yorumlamaya yetmese de bir fikir veriyor. Nufusunun önemli bölümü gençlerden oluşuyor. İçerideki darboğaz göçe zorluyor. Resmi olmayan rakamlara göre her yıl on bin Cezayirli ülkeyi terk ediyor. Petrol varil fiyatında görülen büyük düşüş gelirlerinin yüzde 60'ını petrol ihracatından sağlayan Cezayir'i etkilemeye devam ediyor. Kalkınmaya yönelik son on beş yılda toplamda ayrılan 700 milyar doların yanlış kararlarla heba edildiğini hükümette muhalefet gibi kabul ediyor. Zamanında gerekli önlemleri alınmaması ve yolsuzluğun ekonomiye verdiği zararın "geç anlaşılması" birikimlerin heba edilmesine sebep oldu. 'Arap Baharı'nın beşinci yılında Tunus'ta yaşananlar Cezayir'de de yakından takip ediliyor. Petrol varil fiyatında yaşanan düşüş döviz rezervlerini eritiyor. Bu noktada, diasporada yaşayanların ülke ekonomisine yaptıkları katkı yadsınamaz.

Ancak bu katkısına rağmen Cezayir dışında yaşayan beş milyon Cezayirli yeni anayasa paketiyle haklarının daraltılmasından şikayetçi. Yeni anayasa paketiyle önemli kamu görevlerine çifte vatandaşların getirilmesi engelleniyor. Bu yasayla Cezayir, Fransız parlamentosunda birkaç gün önce kabul edilen ve şu an senatoda tartışılmayı bekleyen vatandaşlıktan çıkarılma yasası gibi, Fransa'da yaşayan Cezayirlilere çifte dışlanmışlık hissi yaşattı. Fransa'da yaşayan Cezayirlilerin bir bölümü yasa maddesinin değiştirilmesi için kamuoyu diplomasisi yürüttü vefakat başarılı olamadı. Madde olduğu gibi geçti. Şimdi anayasa mahkemesine başvurarak iptalini talep etmeye hazırlanıyorlar. Seslerini duyuramamalarının bir diğer sebebi ikincil güçlerin rollerini oynayamamasından kaynaklanıyor. Sivil toplum kuruluşlarının yetersizliği doğru ve sağlıklı iletişim kanallarının oluşturulmasını engelliyor.

Tartışmalı anayasa maddesinin Cezayir dışında yaşayanlardan çok içeridekileri ilgilendirdiğini düşünmek mümkün. Cezayir'de çifte vatandaş olup önemli görevlerde bulunmuş çok sayıda kişi var. İktidar bu yasayla devlet aygıtını koruma altına almayı hedefliyor olabilir. Ancak bu maddeyle hem içeride hem dışarıda yaşayan Cezayirlilerin "makul şüpheli" durumuna düştükleri bir gerçek. Futbolun Cezayirlilerin yaşamında önemli bir yer tuttuğunu bilen iktidar milli takımda oynayanları bu maddenin dışında tutarak sokakların tepkisini çekmekten kaçındığı anlaşılıyor. Cezayir milli takımında oynayan on futbolcu çifte vatandaş ve Cezayir dışında yaşıyor. Ne var ki, onları maddenin dışında tutması gerçeği değiştirmeye yetmiyor. İleride farklı görevlere talip olduklarında diasporada veya içeride yaşayanlardan çok farklı bir muamele göreceklerini düşünmek zor.

Son kertede, Buteflika'nın küçük adımlarla riskleri bertaraf ederek son bir yılda güvenlik ve istihabarat birimlerine yönelik verdiği radikal kararlar, reform paketiyle merkezi otoriteyi güçlendirdi ve yeni Cezayir'in çerçevesini belirledi. "Ulusal barışın" inşasında yeni bir dönemin eşiğinde olduğunu düşünmek mümkün. Ancak Cezayir ekonomisinde görülen kırılmalar sosyal barışı yaralıyor. Belirsizliği artırıyor. Buteflika'nın dördüncü döneminin başında verdiği "ekonomik refah" sözü gerçekler karşısında anlamını yitiriyor. Bu durumda hükümette revizyona gidebileceği gibi Cezayir'i erken seçime götürerek zaman kazanmaya çalışacağını düşünebiliriz. Bütün belirsizliklere cumhurbaşkanının sağlık durumu da eklenince "yeni dönem" söyleminin siyasi belirsizliği ortadan kaldırmadığı bilakis artırdığı söylenebilir.


Bu haber 984 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İSLAM DÜNYASI

Kabe-i muazzama kimin vakfıdır? (Münderis Vakıflarımız)

Kabe-i muazzama kimin vakfıdır? (Münderis Vakıflarımız) Osmanlı arşiv belgelerini incelediğimizde vakıf medeniyetimize ait on binlerce belge ile karşılaşırız. Bu belgelerd...

Türkiye'ye Suriye'de de yardım edeceğiz

Türkiye'ye Suriye'de de yardım edeceğiz Tunus ,Cezayir ve Fas'tan ortak bildiri yayınlandı. Bildiride, Libya’da Serrac hükümetine ve Türkiye'ye şar...

NASİHAT

NAMAZ

MERHABA25 May?s 2020

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi