BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

CAMİYE GELİN

DUA SANA

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Dindar insanlar ailede daha mutlu

Dindar insanlar ailede daha mutlu

Tarih 20 Nisan 2015, 11:30 Editör HÜSEYİN NECATİ

Genellikle Cuma ve bayram günleri haricinde ıssız bıraktığımız camilerimizin hareketlendiğini ve güzel faaliyetlere ev sahipliği yaptığını görmek bizi hem mutlu ediyor hem de umutlandırıyor. Çünkü İslamın bu topraklarda yeniden dirilişinden söz edeceksek kuşkusuz ki bu dirilişin merkezi camilerimiz olacaktır.

Camilerimiz üzerinde söylenilmesi gereken elbette birçok sıkıntılı konular vardır. Bunların en başında tarihî süreç içerisinde mescitlerin uğradığı fonksiyon kaybı meselesi ayrı bir öneme haizdir. Son dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuyu fark etmesi ve üzerinde durması olumlu bir gelişmedir. Nitekim son olarak Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz Bey’in Polatlı’da verdiği “Caminin ihyası” konulu konferansta bu konu etraflıca işlenmiştir.    

Camilerin ihya edilmesi, o mekânların bir cazibe merkezi ve ilim ve irfan mektebi olması ile alakalı bir konudur. Dolayısıyla kim camiinin bir cazibe merkezi haline gelmesi için en ufak bir çaba sarf ediyorsa onu tebrik etmekten geri durmamalıyız. Marifetin iltifata tabi olduğu ilkesi gereğince bu faaliyetleri canı gönülden desteklemeliyiz. 

İrfan mektebi camilere doğru

Bildiğim kadarıyla İstanbul’da ilk olarak münevverleri camiye getirerek konferanslar verdiren imamımız Topkapı Çinili Camii’nin imamı Ahmet Yuter Hoca’dır. Bine yakın konferansla camisini bir ilim ve irfan mektebine dönüştürmüştür. Daha sonra ise Sümbül Efendi Camisi’nde böyle bir faaliyete başlanılmıştır. İnternette her iki camideki konferansın da videoları bulunmaktadır. (Başka bilmediğimiz camiler varsa haber verirseniz memnun oluruz.)

Geçtiğimiz Cuma günü Şehremini Mahallesi’ndeki tarihî Şeyh Raşid Cami’nde de böyle güzel bir faaliyete bismillah denilmişti. Bu olayın çeşitli cephelerini dünyabizim’de okumuştunuz. Şeyh Raşid Camii’nin imamı Osman Gülşen Hoca’nın ilk konuğu evlilik üzerine yaptığı radyo programlarından ve bu konudaki yazdığı kitaplarından tanıdığımız Milli Gazete yazarı Mustafa Topaloğlu Bey’di...Mustafa Topaloğlu

Vaaz kürsüsünden cemaate hitap eden yazar Mustafa Topaloğlu Bey evlilik, çocuk yetiştirme ve mutluluk konusunda verdiği sohbetle cemaate hitap etti. Bu sohbetten aldığımız notlar ise şöyle:

Evlenmenin önemi

Muhterem Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’de “evlilik ve aile” ile ilgili 240 tane ayet-i kerime bulunmaktadır. Bu konuda bu kadar çok ayetin ve yüzlerce de hadis-i şerifin bulunması, bu konunun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Aile kurumunun oluşabilmesi için ilk olarak nikahın tahakkuk etmesi gerekmektedir. Nikâh, aile yuvasının kurulmasını sağlayan, kadın ve erkeğin birlikteliğini meşrulaştıran bir tür akittir. Akit ifadesini kullandığımıza göre nikâh hukuki bir kavramdır aynı zamanda... Ancak onun sosyal ve ahlaki boyutu da vardır. 

Nikâh bütün boyutlarıyla hem kişileri hem de toplumu ilgilendiren bir müessesedir. Yani sadece evlenmiş olan çiftleri ilgilendiren bir alan değildir. Nitekim Kur’an-ı Kerim Nur Suresi 32. ayette nikâhla ilgili olarak üçüncü şahıslara da sorumluluk yüklemiştir. Yani Cenab-ı Hak bu ayetinde biz kullarına “evlenin” dememekte; “Sizden bekâr olanlarınızı evlendirin...” buyurmaktadır. Ayetin devamında da; “Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, lütfu geniş olan ve her şeyi bilendir” buyurarak evlenme sürecinde maddi endişelere düşenlere bir nevi moral vermektedir. Demek ki Muhterem cemaat! Evlenemeyecek durumda olanları evlendirmek toplumsal bir vazife olarak hepimizin karşısında durmaktadır.

Evlilikte amaç nedir?

Muhterem Cemaat! Evlilik Rabbimizin bir tavsiyesi ve peygamberimizin de bir sünneti olmakla beraber evlilikte birtakım amaçlar da vardır. Mesela neslin devamını sağlamak bu amaçlardan biridir. Bir başka amaç da meşru bir şekilde aile hayatı yaşayabilmektir. En önemli amaçlardan birisi de mutlu olmaktır. Aile kurmayı başaran bir kimse bu amaçlara da ulaşacağından Allah’ın lütfuna kavuşmuş bir kimsedir. Kur'an-ı Kerim'de; "Allah sizlere kendinizden eşler, eşlerinizden de oğullar ve torunlar var eder " ( Nahl suresi, 72) buyurarak bu lütfa işaret edilmiştir. Kuşkusuz ki insanlığın temeli ailedir. Aile kurumu her türlü gayri meşru ilişkinin önüne geçtiği için toplumun bir sigortasıdır. Şahsiyet, kimlik, karakter, kültürel yapı, aile ocağında başlar. Çevre, okul, cami ve sosyal hayatta da bu gelişir.

Camiyi seviyorumÇocuk yetiştirmek

Çocuklar bize Yüce Allah’ın birer emanetidirler. Bunun için bu emanetlerin iyi yetiştirilmesi Müslümanlar olarak üzerinde en fazla kafa yormamız gereken sorunların başında gelmektedir. En güzel yetiştirme modeli örnek model olma yöntemidir. Bunun için Anne-baba iyi bir model olmalıdır. Peygamber Efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem: “Çocuklarınızı üç hususta yetiştirin“ buyurmuştur. Bu üç husus Peygamber sevgisi, Ehli beytin sevgisi,  Kur’an sevgisidir.

Bunların dışında bir de çocuklarımıza camii, imam, ezan gibi dini sembolleri sevdirmemiz gerekmektedir. Unutmayın ki hacılara hocalara olan hürmet dine olan bir hürmettir. Bir anne babanın en büyük görevinin evlatlarına dini öğretmek olduğunu Efendimiz çoban benzetmesi ile izah etmiştir. Peygamber Efendimiz ahlak eğitimi ile ilgili olarak; "Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir bağışta bulunmamıştır" buyurmuştur.

Ailede Mutluluk

Muhterem Müslümanlar! Mutluluk insanoğlunun ruhsal ve bedensel bir ihtiyacıdır. Çünkü insan, mutlu olduğu sürece varlığının farkına varır. Huzursuz insanın düşünme melekeleri iyi çalışmaz. Mutlu olmayan kişilerin ne amacı ne üretkenliği ne başarısı ne de sağlıklı bir hayatı olur. Olaylara ve insanlara devamlı olarak olumsuz bakarlar.

Ailede mutluluğun birinci şartı evvela mutluluğu istemek ve onun için bir gayret içerisinde olmaktır. Mutluluk sorunlarla baş edebilme yeteneği ile alakalı bir konudur. Yüce Allah, insanı mutlu bir aile kurabilecek potansiyelde yarattığına göre insan, aklını kullanarak bu potansiyelini olumlu bir şekilde kullanmalıdır. Kur’an’da mutlulukla ilgili Nahl Suresi 97. ayette şöyle buyurulmaktadır: “Erkek veya kadın, kim mü’min olarak iyi iş işlerse, elbette ona hoş bir hayat yaşatacağız ve onların mükâfatlarını yapmakta olduklarının en güzeli ile vereceğiz”

Muhterem Müslümanlar! Yapılan araştırmalar dindar insanların ailede daha mutlu olduklarını ve mutluluklarının da kalıcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Dindar insan en basitinden şükrederek birçok sıkıntıyla baş edebiliyor. Zaten mutsuzluğun temel nedenlerinin başında şükürsüzlük gelmektedir.

Ve dua…

Mustafa Topaloğlu Hoca vaazın sonunda harika bir dua ile konuşmasını tamamladı. Biz de bu duaya amin dedik.

 

Aydın Başar haber verdi

Bu haber 1929 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

MAGAZİN

Kahramanları Müslüman Olan Çizgi Romanlar

Kahramanları Müslüman Olan Çizgi Romanlar Kendi kültürümüzün değerlerini yerleştiremediğimiz her hayati sahada başka kültürlerin değer ölçülerini almamız muh...

800 sütuna tek tek ezan okunur mu okunur

800 sütuna tek tek ezan okunur mu okunur Cebelitarık’tayız, herşeye yeniden başlamak için daha güzel bir yer olamazdı sanırım. Bedri Karaismailoğlu yazdı..

NASİHAT

NAMAZ

Ben Bitti Demeden Bitmez.22 Eylül 2017

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

YEDİ KITA

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MÜSLÜMANCA YAŞAM

ALPEREN

OSMANLI


OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi